Povijest vatrogasnog doma

Vatrogasni dom u Ostrni izgrađen je 1931. godine.

• 1908. godine sagrađen je novi ,također drveni, toranj u dvorištu tadašnje trgovišne vijećnice. Mjesto na kojem je i danas vatrogasni dom!( sl.1: dokument sa nacrtom tornja) Tada postojeća oprema čuvala se u dvorišnim spremištima .
• 1889-1890 god. Društvo moli «slavno trgovišno poglavarstvo» jednu sobu za učionu i sastanke te «pokoji ormar» za opremu što strada u vlažnom(drvenom) spremištu. Poglavarstvo doznačuje nešto novca, ali prostorije ne.
• 1901 god društvo osigurava drveni toranj «s krovom od šindre» kod osiguravajućeg društva «CROATIA». ( jedan smo od najstarijih korisnika usluga te Hrvatske osiguravajuće kuće)
• 1902 društvo je dobilo traženu sobu!
• 1926 «betonskom masom « zamijenjen je , već od avno sagnjili drveni pod spremišta.
• 1929. za proslavu 40 god društva popravljaju se temelji tornja.
• 1964. Drveno spremište «što se ljuljalo ko bablji zub» se urušilo. (novo navalno vozilo u spremištu bez vratiju.)
• 1967. Nedovršeno spremište i toranj (deka curi)
• 1969. Za proslavu 80 god . društva završeno je spremište i toranj.
• 1972. Uređeno vatrogasno dvorište( prema nacrtu Mige; Miljenka Došena) Dijelom oduzeto društvu, zajedno sa prostorijama u prizemlju današnjeg muzeja. Park razoren i na njegovom mjestu , umjesto vanjskog postava muzeja stoji privatni ugostiteljski objekt!
• 1974. Počinje se planirati nadogradnja doma
• 1982 produljene glavne garaže zbog gabarita prateće cisterne.
• 1988. Počinju radovi na dogradnji spremišta.